Ami kérdéses…
Vészesen közeleg az év vége, amikor teljesen megváltozik Magyarországon a béren kÃvüli juttatások adózása. A szakértÅ‘k szerint nem kell a cafetéria tömeges megszüntetésétÅ‘l tartani, de minden céget érint majd a változás. Mikor kell dönteniük a munkaadóknak errÅ‘l a kérdésrÅ‘l, és melyek a fontos határidÅ‘k? Hogyan lehet jól és szabályosan kihasználni idén a még kedvezÅ‘ adózási feltételeket? Összeszedtük a legfontosabb gyakorlati tudnivalókat, és annak is utánajártunk, hogy melyik eszközöket érdemes annak ellenére is megtartani, hogy majdnem kétszer többe kerül az utánuk fizetendÅ‘ adó.
Magyarországon 1993 óta léteznek különbözÅ‘ adókedvezményes dolgozói juttatások, amelyek az elmúlt 25 évben a bérezési struktúra szerves részévé váltak. A munkavállalók számÃtanak az életüket megkönnyÃtÅ‘ tételekre, amelyekbÅ‘l akár mindennapos kiadásokat is fedezhetnek, mint a lakáshitel törlesztése, a gyerekek iskoláztatása vagy saját egészségük megÅ‘rzése. Az utóbbi néhány évben azonban a korábbiaknál is fontosabb szerep hárul ezekre az eszközökre: a munkaerÅ‘-hiány és a munkaerÅ‘-megtartás nehézségei felértékelték a béren kÃvüli juttatások motivációs szerepét. Hogyan érdemes dönteniük a cégeknek a cafetéria jövÅ‘jérÅ‘l ennek fényében?
Most nagy hiba lenne megvonni a juttatásokat
A jövő évtől a SZÉP-kártya kivételével minden cafetéria-elem bérként adózik, beleértve az olyan népszerű eszközöket is, mint az Erzsébet-utalvány vagy az utazási támogatás. Ez akár a munkavállaló nettó bérének csökkenéséhez is vezethetne, hiszen valamiből le kell vonni a plusz adót, ha pedig a munkaadó ezt el akarja kerülni, akkor átvállalja a költségeket.
ElsÅ‘re az tűnik logikusnak, hogy a cégek inkább megszüntetik a jövÅ‘ évtÅ‘l már nem annyira kedvezÅ‘en adózó béren kÃvüli juttatásokat. A cafetéria-szakértÅ‘k és a témában végzett kutatások azonban mást mondanak: bár sokan még nem döntötték el, hogy mi lesz, azoknak a cégeknek kétharmadában, ahol már döntöttek, részben vagy egészben megtartják a juttatásokat, és csak 10%-ukban tervezik a megszüntetést.
Hosszasan lehetne sorolni az utóbbi, vakmerÅ‘ lépés ellen szóló érveket, amelyek közülük talán az aktuális munkaerÅ‘piaci helyzet a legerÅ‘sebb. Önmagában az a tény, hogy több százezer munkavállaló hiányzik elsÅ‘sorban az épÃtÅ‘iparból, a vendéglátásból, a gyártásból, nagyban felértékeli a munkaadói gondoskodást, aminek a legjobb eszközei a béren kÃvüli juttatások. A cafetéria eltörlése nemcsak rossz üzenetet közvetÃtene a dolgozók felé, hanem jó okot adhat nekik arra, hogy más munkahely után nézzenek, ez pedig sosem volt annyira könnyű, mint most.
Mikor kell dönteniük a cégeknek?
A ma már fÅ‘leg elektronikus utalványokat forgalmazó Edenred Magyarország (a francia Edenred Csoport tagja – a szerk.) korábbi felmérése szerint nagy a tanácstalanság a cégek körében. A megkérdezettek közel kétharmada az év végéig szeretne dűlÅ‘re jutni az ügyben, miközben a válaszadók negyede 2019 elsÅ‘ negyedévére halasztotta a döntést.
“Az egyetlen fontos dátum az év utolsó napja, hiszen a cégek december 31-ig tudnak még az idei adózás szerint juttatást vagy jutalmat adni a dolgozóiknak. Mivel azonban ez munkaszüneti napra esik, fontos figyelni arra, hogy legkésÅ‘bb az év utolsó munkanapján, december 28-án, pénteken mindenki megkapja az adott juttatás. Ez azt jelenti, hogy elektronikus utalvány esetében a pénz érkezzen meg a munkavállaló számlájára, papÃrutalvány esetében pedig vegye át fizikailag, átvételi elismervénnyel”
– közölte a Portfolio-val az Edenred Magyarország. Arra is érdemes figyelni, hogy az év végégig még ki lehet használni az idei adókedvezményeket, akár év végi jutalmazásra is. Fontos azonban, hogy egyéni teljesÃtményre nem, csakis egyenlÅ‘ feltétellel adható a juttatás adókedvezménnyel.
Ami a jövÅ‘ évet illeti, nincsenek kÅ‘be vésett határidÅ‘k és várhatóan nagyon eltérÅ‘en alakul majd az egyes cégek gyakorlata. Van, ahol már eldöntötték, hogyan járnak el, és akad olyan is, ahol a következÅ‘ 2 hónapban terveznek döntést hozni, mindenképp még az év vége elÅ‘tt. Többen pedig csak jövÅ‘ februárban-márciusban döntenek, amikor visszamenÅ‘leg kifizetik az elsÅ‘ pár hónapra a rendszeres juttatást. Ugyanez vonatkozik a munkavállalók cafetériával kapcsolatos nyilatkoztatásra is: valahol már idén választaniuk kell a dolgozóknak az új feltételekkel kÃnált elemekbÅ‘l, de sok helyen csak jövÅ‘re kerül rá sor. Erre vonatkozóan sincs elÅ‘Ãrás, ezért minden cég egyénileg dönthet az idÅ‘zÃtésrÅ‘l.
Nem minden cafetéria egyformán jó
A cafetéria rendszer újragondolásához nem árt tisztában lenni azzal, hogy mitÅ‘l számÃt kedvezÅ‘nek egy juttatási elem munkavállalói és munkáltatói szemmel.
Mitől jó egy juttatás?
Alapja a munkáltatói gondoskodás, vagyis nemcsak egy feladat, amit kipipálhat a HR-en, hanem olyan tétel, amitől érzik a dolgozók, hogy odafigyelnek rájuk.
A munkavállalók általában a széles elfogadóhelyi hálózatot tartják a legfontosabbnak, mÃg a második kiemelt szempont a készpénzfelvételi lehetÅ‘ség. Nem véletlen, hogy a 100 ezer forintos, kedvezményesen adható készpénz a legkedveltebb juttatási forma a fizikai dolgozók között. Ez egyébként a munkáltatók között is népszerű: 76% kÃnálja dolgozóinak ezt az elemet.
Az adóelÅ‘nyét jövÅ‘re is megÅ‘rzÅ‘ SZÉP-kártya részben megfelel a fenti szempontoknak, de csupán bizonyos jövedelmi szint felett igazán elÅ‘nyös. Azoknál a családoknál, ahol a dolgozói juttatásoknak a mindennapi létfenntartásban van kulcsszerepük, ez nem működÅ‘képes megoldás. Az Erzsébet-kártya és -utalvány felhasználhatóságát pedig a korlátozott elfogadóhelyi hálózat szorÃtja szűkebb keretek közé. Az adókedvezmény elvonása bizonyos juttatási módokról nem feltétlenül jelenti azt, hogy 2019-tÅ‘l nem lehet majd – persze megváltozott feltételekkel – akár nagyon likvid eszközt is a dolgozók rendelkezésére bocsátani. Az Edenred például éppen olyan kártyamegoldásokat készÃt elÅ‘, amelyek akár készpénzfelvételre is alkalmasak lesznek, ráadásul a banki plasztikokkal vetekedÅ‘ elfogadói hálózat is jár majd hozzájuk.
Mik a lehetséges megoldások?
FeltehetÅ‘en lesznek olyan cégek, amelyek a meglévÅ‘ juttatások bérbe épÃtése mellett döntenek, ez a megoldás azonban csak rövid távon működik. Bár az emberek értékelik a fizetésemelést, hamar meg is feledkeznek róla: a tipikus munkavállaló pár hónap alatt jut el odáig, hogy a magasabb bért már természetesnek érzi, azaz megszűnik az intézkedés motiváló hatása, és ezzel együtt a gondoskodási komponens is eltűnik. Egy ilyen lépés teljesen rugalmatlan javadalmazási rendszert eredményez, mÃg ezzel szemben a bér és a juttatások külön tartása átláthatóvá teszi a bérezési struktúrát és a bérfejlesztést.
KedvezÅ‘bb alternatÃva lehet egy új béren kÃvüli mix kialakÃtása a dolgozói igények figyelembe vételével. Ehhez a költségkeret nagyságán kÃvül azt kell végiggondolni, hogy melyek azok a juttatások, amelyeket a dolgozók a leghatékonyabban ki tudnak használni, és ezeket hogyan lehet elérhetÅ‘vé tenni az új feltételrendszerben. Érdemes különféle dolgozói célcsoportokat definiálni, amilyenek például az alábbiak:
Már a fentiekbÅ‘l is látszik, hogy a munkavállaló és a vállalt profilja együttesen nagyon meghatározó. Egy fÅ‘városi nagybank és egy vidéki termelÅ‘ vállalat munkavállalói struktúrája és Ãgy motiváló eszközei teljesen eltérÅ‘ek lehetnek. A jövÅ‘ben a munkáltatóknak mindenképp figyelniük kell arra, hogy a dolgozóik az egyéni érdekeiknek megfelelÅ‘ elemeket továbbra is mind megtalálják a palettán.
forrás: portfolio.hu